Udgivet i Skriv en kommentar

Læs “Bomben i madkassen” på den internationale stammedag –

Forside Bomben i madkassen2Den 22. oktober var International Stuttering Awareness Day – en dag som markerer vilkårene for folk, som stammer. Har du et barn eller en elev, som stammer, så vil jeg foreslå min bog “Bomben i madkassen” – hvor  stammende Michael tager snedig hævn over det drenge, som mobber ham.

Bogen fås som ebog og lydbog via disse links:

Bomben i madkassen på:

Netlydbog.dk
Ereolen.dk

Ibooksstore – ebog
Ibookstore – lydbog
Saxo.dk
Riidr.dk
Mofibo
Googleplay

Om bogen:

De store drenge driller Michael. De tvinger ham til at tænde et voldsomt kanonslag. Men Michael tager hævn. Michael har nemlig også en bombe … i madkassen.
“Bomben i madkassen” handler om mobning, kammeratskab og evnen til at sige fra. Den henvender sig til børn fra 0. – 4. klasse.

Anmeldelser:

”Det er en smuk fortælling om, hvordan den trynede dreng ved egen kraft rejser sig. Sproget er underspillet, præcist og fuldt af betydning. 
Anne Katrine Rask, Folkeskolen.dk

“Budskabet, at man ikke skal finde sig i at blive mobbet, behandles så underholdende, at bogen vil blive et hit, især blandt drenge.”
Lene Nissen, lektørudtalelse, DBC

“Denne lille historie er en klarsynet fremstilling af magt, hvad den hviler på, og hvad der driver den”
Steffen Larsen, Dagbladet Politiken

“En ny-klassiker, som er svaret på alle mobbeofres drømme om hævn … og så har den et vildt godt plot.”
Anne Petersen, Børn & Unge

Leave a Reply